باسکول مکانیکی

باسکول مکانیکی : وسیله ای است که دارای ابعاد بزرگی می باشد که برای وزن کردن اجسام سنگین از آن استفاده می کنند. در واقع باسکول همان ترازو می باشد با این تفاوت که از باسکول برای وزن کردن اجسام حجیم به کار می رود. از باسکول ها ابتدا در کشور فرانسه استفاده می شد. در این کشور از باسکول برای اندازه گیری وزن دام و طیور و وسایل نقلیه استفاده می شد. باسکول ریشه ای فرانسوی دارد و به معنای صفحه معلق می باشد. باسکول ها با توجه به نوع کاربری در انواع مختلفی استفاده می شود و دارای مدل های مختلفی می باشد. به طور کلی باسکول ها به دو دسته کلی مکانیکی و الکتریکی دسته بندی می شوند. هر کدام از این مدل ها دارای اجزای مختلفی هستند که ساختار باسکول را تشکیل داده اند.

اجزای مختلف باسکول مکانیکی

باسکول ها دارای اجزای مختلف زیر هستند که شامل:

  1. صفحه پلتفرم
  2. حسگرهای وزن
  3. نمایشگرهای وزن

به توضیح هر یک از موارد بالا می پردازیم:

صفحه پلتفرم

این صفحه در واقع به صورت پلی می باشد که به طور معلق روی حسگرهای وزن قرار گرفته است و باید وسیله ای که وزن آن اندازه گیری می شود، روی آن قرار بگیرد. این صفحه از متریال های خاصی ساخته می شود که باید دارای استاندارد های کافی و لازم باشد. معمولا از فلزاتی که سختی کمتری دارند در ساخت این صفحه ها استفاده می شود.

حسگرهای وزن

معمولا برای تشخیص وزن اجسام و احجام بر روی صفحه پلتفرم از حسگرهای وزن بر روی این صفحه ها استفاده می شود. حسگر های وزن وظیفه انتقال این وزن به نمایشگرها را دارند. پایه های صفحه پلتفرم معمولا همین حسگرهای وزن هستند که به صورت کاملا استاندارد نصب و ساخته می شوند.

نمایشگرهای وزن

نمایشگر وظیفه دارد تا وزن شناسایی شده توسط حسگرهای وزن را به صورت عدد نشان دهد. معمولا باسکول های قدیمی را که شکل خاصی دارند را باسکول سنگی و باسکول های امروزی که دارای تکنولوژی بالایی هستند را باسکول مکانیکی می گویند. به باسکول های مکانیکی باسکول های قپان نیز می گویند که از نظر دقت نسبت به باسکول های سنتی در مزیت هستد.

دقت و اندازه باسکول های مکانیکی

دقت و سرعت باسکول های مکانیکی نسبت به باسکول های قدیمی بیشتر می باشد و دقت بالای آن ها باعث شده است تا قیمت بیشتری نسبت به باسکول های سنگی داشته باشند. علاوه بر باسکول های مکانیکی، باسکول های دیجیتالی نیز روانه بازار شده اند که دارای قیمت بیشتری نسبت به باسکول های مکانیکی هستند. امروزه بیشتر از باسکول های دیجیتالی به دلیل تکنولوژی بالا نسبن به باسکول های مکانیکی استفاده می شود. نامگذاری باسکول ها به نوع کاربریشان وابسته می باشد برای مثال باسکول های سنگی به دلیل باسکول های سنگی نامیده شده اند که در قدیم بیشتر برای دامداری و کشاورزی از این باسکول ها استفاده می شد. باسکول های مکانیکی به این دلیل مکانیکی نامگذاری شده اند که نیازی به منبع انرژی ندارند و به صورت کاملا مکانیکی وزن اجسام را اندازه گیری می کنند. باسکول های مکانیکی نسبت به باسکول های سنگی از مقاومت بالایی برخوردار هستند و ماندگاری بالایی دارند. با گذشت زمان به راحتی دچار فرسایش نمی شوند و می توان در هر شرایطی از آن ها استفاده کرد.

نتیجه گیری

باسکول ها در دو نوع کلی مکانیکی و دیجیتالی در بازار موجود می باشند که هرکدام دارای کاربری خاص خودشان هستند. از نظر سرعن و دقت باسکول های دیجیتالی نسبت به باسکول های مکانیکی در مزیت هستند. مجموعه ما سعی دارد تا محصولی با کیفیت را به شما عزیزان ارائه کند. مزیت ما دو دهه سابقه ما می باشد.